Kochankowie z sąsiedztwa

Kochankowie z sąsiedztwa

Obsada:
Dominic - Aleksandra Popławska
Claudia - Kamila Krukowska
Katrin - Małgorzata Zawadzka
Michael - Bartosz Adamczyk
Patric - Adam Sajnuk
Mark - Jerzy Jan Połoński

 

Reżyseria i scenariusz: Adam Sajnuk
Opracowanie muzyczne: Jerzy Jan Połoński, Adam Sajnuk
Premiera: 7 grudnia 2008r., Teatr Konsekwentny, Warszawa

Spektakl inspirowany filmem
“Your Friends and Neighbours “w reżyserii Neil’a LaButa

 

“Kochankowie z sąsiedztwa” to historia szóstki młodych ludzi w wieku ok. 30 lat. Pozornie w ich życiu wszystko  funkcjonuje prawidłowo: są związki, przyjaźnie, spotkania towarzyskie. W tych relacjach nie ma jednak za grosz szczerości, prawdy i zaufania. Wydaje się, jakby ich życie było wypełnione tylko jedną kwestią – seksem. O seksie się mówi, myśli, seksem rozładowuje się wszystkie emocje. W tym seksie nie ma jednak miejsca na uczucia. Jest egocentryczne i przedmiotowe podejście do partnera. Mamy tu do czynienia ze skrywanymi tajemnicami i całkiem jawnymi zdradami.

Bohaterowie „Kochanków z sąsiedztwa” - to ludzie o niespełnionych potrzebach i pragnieniach. Ludzie z wysokim wykształceniem, pracujący na dobrych stanowiskach. Jak każdy młody człowiek poszukują szczęścia i zrozumienia, jednak sami nie potrafią tego ofiarować drugiej osobie. Świat korporacji wypełnia i kontroluje ich życie niemal w każdej minucie. Bohaterowie bez końca poszukują siebie i tylko poprzez mechaniczny seks na kilka chwil zapominają o wszechogarniającej samotności. Ich dialogi to beznamiętna, sucha wymiana informacji, sprowadzana do min, półsłówek, gestów i mimiki. Jeśli rozmawiają, to wyłącznie służbowo, jeśli się kochają, to w lustrach patrzą tylko na swoje odbicie i wypielęgnowane ciała, jeśli się śmieją, to tylko ze słabszych od siebie.

Wydaje się, że w całej tej historii nie jest istotne, kto jest z kim i kto z kim akurat ma romans, kto z kim spędza czas. Sztuka jest wnikliwym spojrzeniem na współczesnych młodych ludzi – egoistycznych, często podłych, niemiłych, którzy jednocześnie są niezadowoleni ze swojego życia. Nie są szczęśliwi sami ze sobą, tym bardziej więc nie potrafią uszczęśliwić drugiej osoby.