Kochany Synu

M O N O D R A M  plakat Kochany synu

E L Ż B I E T Y  C Z E R W I Ń S K I E J

Autor:          Anna Mentlewicz
Reżyseria:   Remigiusz Grzela

Charakteryzacja: Ewa Kowalewska
Reżyseria świateł, dźwięk: Andrzej Król
Współpraca akustyczna: Andrzej Skowroński
Opieka wokalna: prof. Romana Krebsówna
Opieka impresaryjna i prasowa: Agata Kabat

 

„Kochany Synu” to przejmujący dramat kobiety, głęboko doświadczonej przez los, która straciwszy męża samotnie wychowuje syna, nie potrafi jednak uchronić go od złych wpływów.

Syn – „zwyczajny, dobry chłopak” pod wpływem indoktrynacji cynicznego polityka, wraz z grupą kolegów znęca się, a wreszcie zabija przypadkowego przechodnia. Kobieta nie może tego zaakceptować – jest kardiochirurgiem ratującym ludzkie życie. Kiedy jednak syn umiera w szpitalu zakatowany przez współwięźniów, sama zamienia się z ofiary w kata. Maja spędziła wiele lat w więzieniu. Historię swojego życia opowiada ostatniej nocy przed wyjściem. Kiedy skończy, na zewnątrz będzie już jasno. Czy będzie umiała spojrzeć w światło?

Spektakl jest powrotem na scenę, po latach nieobecności, aktorki, Elżbiety Czerwińskiej, która zaprezentowała ten sam tekst (w reżyserii Remigiusza Grzeli) w premierowym wykonaniu na żywo w TVP Kultura, 4 lutego 2008. Elżbieta Czerwińska zmagania ze swoim powrotem na scenę opisuje na blogu: www.wracam-na-scene.bloog.pl

 

Krystyna Janda o spektaklu:
„Poruszające. Przez oszczędność środków, skupienie, eliminację, szlachetność środków wyrazu i prawdę, temat nabiera siły i koncentruje uwagę. Jednocześnie oglądając ten spektakl, wchodząc w historię, mamy przyjemność z obcowania z formą, konstrukcją, kompozycją a nie relacją. A nie tylko dobrze zagraną opowieścią. Poruszające.”

Andrzej Barański o spektaklu:
"Cicho, ale z wielką siłą aktorka pokazuje nieludzki ból życia po przeżytej tragedii. Niezwykle sugestywne są też wydobyte z pamięci chwile minionego szczęścia. W wykonaniu Pani Elżbiety Czerwińskiej to sąsiedztwo ciężkiej tragedii i ulotnych chwil szczęścia robi wielkie wrażenie."

 

Informacja o twórcach spektaklu:


Aktorka - ELŻBIETA CZERWIŃSKA

AbElżbieta Czerwińskasolwentka Studium Aktorskiego przy Teatrze „Wybrzeże” w Gdańsku. W latach 1981-84 aktorka Teatru im.St.Jaracza w Olsztynie, w latach 1984-1991 aktorka Teatru Narodowego w Warszawie a następnie Teatru na Woli, w których zagrała między innymi: ELIZĘ w „Pigmalionie" B.Shaw -  reż.K.Chamiec (pełniła również funkcję asystenta reżysera), MELĘ w "Moralności Pani Dulskiej" G.Zapolskiej - reż.K.Chamiec (również asystent reżysera), WRÓŻKĘ w „Baśni o śpiącej królewnie i błękitnej róży” I.Prusickiej - reż.Paweł Galia , BETĘ w "Achillesie i Pannach" A.M.Świnarskiego - reż.W.Jankowski , WARIĘ w "Dzieciach Arbatu" A.Rybakowa - reż.J.Krassowski, Kelnerka w „Nosorożcu” Ionesco – reż.Bogdan Augustyniak  i wiele innych.

Brała udział w wielu filmach i serialach telewizyjnych – między innymi w "Tato" -reż.M.Ślesicki" , "Zespole Adwokackim" - reż.A.Kotkowski ,"Tygodniu z życia mężczyzny" - reż.J.Stuhr , "Banku nie z tej ziemi"  - reż.W.Dziki „13 Posterunku” - reż.M.Ślesicki , "Klanie" , "Na dobre i na złe " "M jak Miłość" , „Plebanii”  „Lejdis” i inn. 4 lutego 2008 w ramach „czytanie dramatu” został emitowany na żywo w jej wykonaniu monodram Anny Mentlewicz pt.”Kochany Synu” w reż.Remigiusza Grzeli. W planach: „Bóg” Woody Allena, reż.Krystyna Janda, Teatr Polonia, premiera w listopadzie 2008 roku

Absolwentka Studium Podyplomowego „Zarządzanie kulturą z perspektywy integracji z UE” w IBL PAN. Dyplom z oceną celującą. Obecnie Członek Rady Programowej ZASP i Sekretarz Zarządu Oddziału Warszawskiego ZASP. Prezes Fundacji Inicjatyw Artystycznych i Społecznych  „Gratia Artis”.

 

Autorka - ANNA MENTLEWICZ
Dziennikarka, dramatopisarka. Absolwentka matematyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz szkoły reportażu w Collegium Civitas. Autorka kultowego programu telewizyjnego "Luz" oraz współtwórczyni programu "Rower Błażeja". Jest również autorką wielu reportaży telewizyjnych, które otrzymały nagrody krajowe i międzynarodowe. Trzy razy w latach 1994- 1997 otrzymała nagrodę telewizji RAI za program LUZ. W 1994 nagroda Prezesa TVP za program LUZ. W 1997 roku nagroda Telewizji Francuskiej za program LUZ . Otrzymała również wyróżnienie w konkursie dramaturgicznym na sztukę teatralną o tematyce HIV - Aids - za sztukę teatralną " Potrzymaj mnie za rękę". Nadal pracuje w 1 Programie TVP jako redaktor nadzorujący codzienny program reporterski  „Celownik" emitowany pięć razy w tygodniu. Ponadto autorka słuchowisk radiowych: " Potrzymaj mnie za rękę", „Pan Święto”, „Bilet powrotny”, „Nasze muszkietery”, które były emitowane w 1 i 3 Programach Polskiego Radia. Ma również na swoim koncie kilka książek, między innymi " Klub niepalących", "Kobietą być" i "Mężczyzną być".