Uwaga - złe psy

monodram w wykonaniu MAŁGORZATY ROŻNIATOWSKIEJ

 Uwaga, złe psy

autor: Remigiusz Grzela

reżyseria: Michał Siegoczyński

światło: Piotr Pawlik

scenografia: Wojciech Stefaniak

opracowanie muzyczne: Zbigniew Bieńkowski

 

Autor wzoruje swoją bohaterkę na postaci Anity Szaniawskiej, żony pisarza Jerzego Szaniawskiego (1886-1970).

Mówiono o niej - Zła Pani na Zegrzynku... Jerzy Szaniawski, mając 75 lat, poślubia chorą psychicznie malarkę - Anitę Szatkowską. Jej choroba zawładnęła nią bez reszty. W swej obłąkańczej miłości całkowicie usidla męża, zamyka go w domu, głodzi, znęca się nad nim psychicznie i fizycznie. Nikt nie ma do niego dostępu, nawet najbliższa rodzina. W 1969 roku Szaniawski, z udarem mózgu, trafia do szpitala. Anita płaci lekarzom, by wypisali go ze szpitala. Wynajmuje w Warszawie pokój u obcej rodziny. Tam ponownie, ciężko chorego więzi, lecząc sobie tylko znanymi sposobami. Twierdzi, że jedynie ona go kocha i potrafi wyleczyć....Karmi go m.in. rozpuszczonym gipsem. Pisarz umiera. Anita wraca do Zegrzynka. Przez lata dewastuje dworek pisarza, aż wreszcie podpala go (wcześniej zamykając na klucz w jednym z pokoi, dwóch młodych mężczyzn – giną na miejscu). Trafia do Tworek, skąd ucieka. W końcu, zamieszkuje w Domu Opieki w Krakowie, gdzie w 1991 roku - umiera.

Akcja dramatu rozgrywa się już po śmierci Szaniawskiego, z którą Anita nie może się pogodzić a wręcz - nie przyjmuje jej do wiadomości. Żyje w swoim urojonym świecie, pełnym jej skrzywionych emocji. To kobieta chora psychicznie, która jednak ma świadomość swojej choroby. Walczy ze sobą. Bronią, czy też jej ratunkiem, jest wypaczona miłość do nieżyjącego męża.

Premiera odbyła się 3 marca 2006 roku w Teatrze Wytwórnia, ul. Ząbkowska 27/31, Warszawa

 

NAGRODY:

* Monodram „Uwaga – złe psy” jest laureatem GRAND PRIX na IV Ogólnopolskim Festiwalu Monodramu, który odbył się w dniach 7-9 kwietnia 2006 roku w Starej Prochoffni w Warszawie.

* Małgorzata Rożniatowska została doceniona za poruszającą rolę Anity Szaniawskiej w monodramie "Uwaga - złe psy!" i zdobyła GRAND PRIX 46. KALISKICH SPOTKAŃ TEATRALNYCH - FESTIWALU SZTUKI AKTORSKIEJ (6-13 maja 2006). Otrzymała również NAGRODĘ SPECJALNĄ DZIENNIKARZY.

* Małgorzata Rożniatowska odebrała od Ministra Kultury GŁÓWNĄ NAGRODĘ AKTORSKĄ w XII Ogólnopolskim Konkursie Na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za rolę w monodramie "Uwaga - złe psy" Remigiusza Grzeli, w reż. Michała Siegoczyńskiego. (23 czerwca 2006)

* NAGRODA AKTORSKA dla Małgorzaty Rożniatowskiej na Festiwalu PRAPREMIER w Bydgoszczy 2006.

* NAGRODA WOJEWODY DOLNOŚLĄSKIEGO – dla Małgorzaty Rożniatowskiej za spektakl „Uwaga – złe psy!” na 40. Międzynarodowych Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora – Wrostja (18-21.11.2006r.)

* NAGRODA POLSKIEGO RADIA WROCŁAW dla Małgorzaty Rożniatowskiej za spektakl „Uwaga – złe psy!” na 40. Międzynarodowych Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora – Wrostja (18-21.11.2006r.)